Dá sa vyzdravieť v zanedbanej záhrade psychiatrického ústavu? Dokážeme vnímať ako profesionálov aj hercov s mentálnym postihnutím? S akými problémami sa stretávajú tí, ktorí chcú viesť aktívny život aj napriek tomu, že sú odkázaní na invalidný vozík? Ako sa naša väčšinová spoločnosť správa k tým, ktorí sú akýmkoľvek spôsobom znevýhodnení? A čo pre nich môžu urobiť architekti?
V rámci formátu Sadli sme si, ktorý zastrešuje diskusie o marginalizovaných skupinách so zapojením publika, privítame na pôde FAD STU (Kotoľna) v stredu 9. marca 2022 od 18.00 hod. Evu Ogurčákovú, umeleckú riaditeľku Divadla z Pasáže, speváka Richarda „Ricco“ Šarköziho a architektku Janu Pajchlovú. Moderovať bude Andej Bán.
Diskusiu Sadli sme si môžete sledovať aj ONLINE prostredníctvom Youtube alebo MS Teams.
Diskusie sú súčasťou širšieho projektu EMIA: Empatia v umení, ktorý má za cieľ podporiť rozmanité aktivity Kreatívneho centra FAD STU v jednotlivých umeleckých oblastiach a bol podporený z grantov EHP a Nórska 2014 – 2021. Empatia – vcítenie sa do potrieb užívateľa architektonických objektov a dizajnérskych produktov je jedným zo základných predpokladov profesie architekta a dizajnéra. Empatia – vcítenie sa “do kože” iného, je základným predpokladom prijatia odlišnosti, integrácie marginalizovaných skupín, ale aj možným nástrojom boja proti extrémizmu.
HOSTIA
Janka Pajchlová
Po štyroch rokoch štúdia architektúry na FAD STU v Bratislave, pokračovala v štúdiu na Politecnico di Milano, ktoré minulý rok úspešne ukončila. Je absolventkou Sokratovho inštitútu a založila projekt Terapeutické záhrady. Prišla s myšlienkou vytvoriť terapeutickú záhradu v areáli nemocnice v Trnave, ktorá bude slúžiť všetkým návštevníkom. Pôsobila vo viacerých architektonických ateliéroch aj v vrátane kancelárie PLURAL, Skippi, JRKVC či MAPA. V súčasnosti je na stáži v ateliéri Ductus Studio vo Švajčiarsku.
Eva Ogurčáková
Umelecká riaditeľka Mestského komunitného Divadla z Pasáže založeného v roku 1995, ktorého hercami sú ľudia s mentálnym postihnutím. Toto divadlo je spojené s Denným centrom a Podporovaným bývaním. Od svojho vzniku naštudovalo 32 inscenácií, jeho herci účinkovali vo viacerých hraných aj dokumentárnych filmoch, zúčastnili sa početných medzinárodných aj domácich divadelných festivalov. V roku 2009 divadlo získalo Cenu euroobčana od prezidenta Európskeho parlamentu. V roku 2019 bolo nominované na Cenu akadémie divadelných tvorcov za najlepšiu divadelnú inscenáciu sezóny.
Richard, „Ricco“ Šarközi
Pochádza z hudobníckej rodiny. Študoval na konzervatóriu v Bratislave odbor operný spev. V rokoch 2008 – 2009 spolupracoval s hudobným zoskupením Bohémiens pod vedením Barbory Botošovej. V roku 2012 sa stal laureátom speváckej súťaže Kantiléna, ktorá sa koná na počesť speváka Karola Duchoňa. V roku 2014 sa ako duo s Klaudiou Farkašovou obsadil druhé miesto v speváckej súťaže X-faktor, o tri roky neskôr vyhrali maďarskú verziu tejto súťaže. V súčasnosti moderuje reláciu Dedovizeň na RTVS, ktorá prináša pohľad na život Slovákov žijúcich v zahraničí a život menšín na Slovensku. V roku 2009 bol účastníkom autonehody, odvtedy je pripútaný na invalidný vozík.