EEA GrantsEmpathy in Art

Študenti a empatia

Na čo a na koho sú študenti najcitlivejší? Čo vnímajú ako nebezpečie, z čoho majú strach? Zaujímajú ich širšie spoločenské otázky? Stihnú sa vôbec popri náročnom štúdiu zaujímať aj o problémy iných? Čo najviac ohrozuje krehkú identitu mladého človeka? Do akej miery môžu pedagógovia zasiahnuť pozitívne či naopak negatívne do osobnostného vývoja svojich študentov a študentiek? Akými praktikami môžeme mladým ľuďom ublížiť?
Pozvanie do diskusie, ktorá sa uskutočnila 22. novembra 2023 od 18.00 hod. v kreatívnom centre s témou Študenti a empatia, prijali výtvarníčka Ivana Šáteková, úspešná autorka spoločensko-kritických výtvarných diel, jedna z troch bývalých študentiek VŠVU, ktoré sa rozhodli verejne hovoriť o šikane svojho niekdajšieho pedagóga a členka rady študijného programu architektúra na FAD STU, moderátorka diskusnej platformy pajc Sára Mária Seidlová.

Moderátorom ďalšieho vydania diskusie z cyklu Sadli sme si bol profesor Pavel Gregor.

Ivana Šáteková vyštudovala maľbu na VŠVU v Bratislave v ateliéri prof. Daniela Fischera. Svoju tvorbu predstavila na samostatných výstavách v Dot. Gallery, Ateliéri XIII či v Dunaj Gallery v Bratislave. Jej diela boli zastúpené na viacerých skupinových výstavách na Slovensku i v zahraničí, okrem iného v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne či v Kunsthalle Bratislava. V roku 2013 sa stala finalistkou ceny Essl Award; v roku 2014 získala Cenu Nadácie Tatra banky. Je členkou kresliarskeho tria Dzive a spolupracuje na časopise pre deti Bublina. Žije a tvorí v Bratislave.