
Záverečná konferencia projektu EMIA
23. 3. 2023 v kreatívnom centre ad: FAD STU
Bratislava
Neprehliadnuteľné, no krehko pôsobiace dielo Afloat vzniklo ako súčasť medzinárodného projektu EMIA – Empatia v umení, za ktorým vďaka Grantovej podpore EHP stojí Fakulta architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Projekt zahŕňa 6 základných aktivít, vrátane kategórie “efemérna architektúra”, ktorej cieľom bolo vytvorenie putovného umeleckého diela. Vo výslednom diele Afloat autori pracujú s pojmom “empatia” a jeho zhmotnením. Vznikla tak monumentálna vzdušná inštalácia, ktorá prezentuje ľudskú molekulu. Molekuly, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele, odkazujú na fakt, že každý jedinec je si rovný a naša identita nie je voľbou ale prirodzeným stavom. Autori zámerne pracovali s ľahkými materiálmi, ktoré pôsobia krehko a zraniteľne, a okrem empatie interpretujú pojmy rovnocennosti, rovnoprávnosti a ľudskej dôvery.
Dielo AFLOAT reflektuje na tému empatia, ktorá neustále rezonuje v spoločnosti. Skutočná empatia však vyžaduje, aby sme vykročili mimo svoje vlastné emócie a dívali sa na veci z pohľadu druhého človeka. Objekt predstavuje monumentálnu vzduchovú inštaláciu, ktorá prezentuje ľudskú molekulu. Tie sa prirodzene vyskytujú v ľudskom tele, čo zodpovedá faktu, že každý jedinec je si rovný a naša identita nie je voľba ale je prirodzeným stavom. Autori pracovali zámerne s ľahkými materiálmi, ktoré pôsobia krehko a zraniteľne, interpretujú pojmy rovnocennosti, rovnoprávnosti a ľudskej dôvery.
Autori diela Bohuš Kubinský, Paulína Ebringerová a Monika Moravčíková pôsobia na Fakulte architektúry a dizajnu STU v Bratislave. Spoločne vytvorili projekt putovnej efemérnej inštalácie. Doc. Mgr. Bohuš Kubinský predstavuje generáciu slovenských vizuálnych umelcov zameranú predovšetkým na sochárstvo vo veľkom aj malom meradle, menej na klasické žánre – objekty alebo site specific inštalácie; okrem toho sa venuje pedagogickej práci a dizajnu. Ako pedagóg skúma vzťah medzi umeleckým dielom a architektúrou, vzdeláva študentov v umení a podieľa sa na analýze vizuálneho umenia v kontexte súčasného stavebného prostredia.
Mgr. art. Paulína Ebringerová, ArtD. pôsobí k v oblasti prezentácie umenia, dizajnu a architektúry v spojení s modernými technológiami. Venuje sa presahovým výtvarným inštaláciám, vizuálnemu umeniu a kurátorstvu. Vo svojej pedagogickej a vedeckej činnosti skúma vzťah technológií, prezentácie umenia s cieľom vzdelávania širokej verejnosti.
Paulína Ebringerová spoločne s Bohušom Kubinským vyučujú na FAD STU predmet Efemérne umenie. Ako pedagogická dvojica majú za sebou viaceré monumentálne inštalácie, ktorými vedú mladú generáciu architektov, dizajnérov a umelcov do života praxe. Jednou z nich je aj tretia spoluautorka diela Monika Moravčíková, ktorá je absolventkou Školy umeleckého priemyslu v Trenčíne, prvého stupňa FAD STU a nositeľkou Ocenenia Emanuela Hrušku 2020/21 v kategórii – ODMENA.
23. 3. 2023 v kreatívnom centre ad: FAD STU
Bratislava
Sobota 3.12. 2022, Komunitná kuchyna pred vstupom do ubytovne
od 14.00 spoločná príprava a pečenie pizze v peci, s projektom Pizza Peace Project/ Viedeň
od 15.00 bubnovačka so štúdiom Rytmika/Bratislava
Ďalší diel formátu Sadli sme si – tentoraz so zástupcami LGBTI komunity – sa bude konať v utorok 3. mája 2022 od 18.30 hod. v Kreatívnom centre FAD.
Diskusia sa uskutoční v utorok 12. apríla 2022 od 18.00 hod. v Kreatívnom centre FAD STU Bratislava, Nám. slobody 19.
V rámci formátu Sadli sme si, ktorý zastrešuje diskusie o marginalizovaných skupinách so zapojením publika, privítame na pôde FAD STU (Kotoľna) v stredu 9. marca 2022 od 18.00 hod. Evu Ogurčákovú, umeleckú riaditeľku Divadla z Pasáže, speváka Richarda „Ricco“ Šarköziho a architektku Janu Pajchlovú. Moderovať bude Andej Bán.
Snøhetta je najžiarivejšou hviezdou nórskej architektúry, bez tohto mena by sa cyklus prednášok ťažko zaobišiel. O obchodnej stratégií príde 6.12. porozprávať ich riaditeľka pre rozvoj podnikania, Jette Cathrin Hopp.
Dňa 29.11. s veľkou radosťou privítame Espena Rahlffa z kolektívu 3RW arkitekter z Bergenu. Ich portfólio je veľmi hravé, postavené na praktických skúsenostiach, angažovanej sociálno-kultúrnej práci a kreativite…
Dňa 15.11. bude našim hosťom Einar Hagem, zakladajúci člen ateliéru Lundhagem. Projekty od Lundhagem kombinujú najnovšie technologické pokroky s udržateľnosťou a remeselnou tradíciou.
Dňa 8.11. budeme reflektovať mimoriadne hĺbavú architektúru s Beate Hølmebakk z ateliéru Manthey Kula.
Performatívne umenie odrážajúce hlavné témy projektu EMIA. 28. 10. 2021 o 20:00.
25. 10. Privítame architekta Tormoda Amundsena, zo štúdia Biotope
Diskusia s Evou Jiřičnou, Branislavom Tvarožkom a Petrom Mazalánom.
11. 10. privítáme architekta Martina Beverfjorda zo štúdia Rever & Drage
Dekameron / Silent Generation je kolážou piatich medzigeneračných dialógov.
Dekameron / Silent Generation je kolážou piatich medzigeneračných dialógov.